Sunt afisate rezultatele de la 1 la 8 din 8

Hybrid View

  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 540

    Implicit

    Daca e sa ne luam dupa legea data, orice indemnizatie care inceteaza dupa data de 12 a lunii trebuie rezolvata fara cass. Deci veti folosi acea noua indemnizatie pe care ati configurat-o deja pentru toata luna.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2023
    Posturi
    5

    Implicit

    Sa inteleg ca nu trebuie sa retin CASS deloc la acet medical? Sau defalc?

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 540

    Implicit

    Cred ca nu m-am exprimat eu f clar. Voi copia din textul din newsletterul trimis de noi:

    În cazul în care în cadrul firmei se regăsesc în luna aprilie 2024 persoane aflate în concediu medical cu cod de indemnizație supus modificării, care încetează înainte de data de 12.04.2024, precum și persoane aflate în concediu medical cu același cod de indemnizație, dar care au data încetării după 12.04.2024, în programul WinMENTOR se va configura o nouă indemnizație cu același cod, dar fără contribuția de CASS aplicată. Astfel, vom avea:

    O indemnizație cu CASS de plată care va fi folosită pentru rezolvarea concediilor care se termină până în data de 12.04.2024 inclusiv;

    O indemnizație fără CASS de plată care va fi folosită pentru concediile care încetează după data de 12.04.2024.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2023
    Posturi
    5

    Implicit

    Multumesc frumos!

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2023
    Posturi
    15

    Implicit

    Daca am adaugat o noua indemnizatie fara CASS, dar in modulul declaratii apar alte sume, ce pot face? In mentor imi calculeaza corect, fara CASS, dar in declaratii suma este mai mare
    (Am cea mai recenta versiune de declaratii).

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 540

    Implicit

    Pentru declaratii nu este inca versiune. Nici anaful nu a scos inca validator

  7. #7
    Data inscrierii
    July 2022
    Posturi
    25

    Implicit

    Incepand cu 12 aprilie 2024 (data intrarii in vigoare a OUG), pentru concediile medicale a caror perioada de acordare inceteaza dupa data intrarii in vigoare a prevederilor ordonantei de urgenta, a fost reintrodusa scutirea de la plata CASS pentru concediile medicale reglementate de OUG 158/2005, cu exceptia celor cu codurile 01 (boli obisnuite), 07 (carantina) si 10 (reducerea timpului de munca cu o patrime).

    Trebuie analizate certificatele de concedii medicale din punct de vedere al datei incetarii concediului medical, respectiv daca incetarea este pana la 11 aprilie 2024 sau dupa aceasta data:
    - in cazul certificatelor cu codurile 05, 06, 08, 09, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 51, 91, 92 emise pentru perioada care incepe la 1 ianuarie si care se incheie pana la 11 aprilie 2024, indemnizatiei de concediu medical i se aplica CASS. Nu intervine recalcularea taxelor si a indemnizatiei nete.

    - in cazul certificatelor cu codurile 05, 06, 08, 09, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 51, 91, 92 emise pentru perioada care incepe la 1 ianuarie si care se incheie dupa 11 aprilie 2024, indemnizatia de concediu medical este scutita de CASS. Aici intervine scutirea de contributie, astfel ca este necesara recalcularea taxelor si a indemnizatiei nete.

    In cazul prezentat, pentru concediul medical, cod 08, inceput in februarie 2024 ce are continuitate pana la sfarsitul lunii aprilie, se aplica scutirea de la plata CASS pe intreaga perioada a concediului medical, astfel ca trebuie recalculate taxele si indemnizatia neta pentru luna februarie si martie. Intrucat pe certificatul de concediu medical este bifat in continuare, inseamna ca este vorba de o singura perioada neintrerupta de concediu medical, perioada care inceteaza dupa intrarea in vigoare a prevederilor ordonantei sus-mentionata, astfel ca pentru intreaga perioada de concediu medical (februarie - aprilie), se aplica prevederile in vigoare la reintroducerea scutirii.

    Deci, pentru cod 14 nu se aplica defalcat. Trebuie sa refaceti declaratia la martie fara CASS la medical cod 14.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •