Sunt afisate rezultatele de la 1 la 5 din 5
  1. #1
    Data inscrierii
    May 2015
    Posturi
    19

    Implicit Import facturi din alte aplicatii

    Buna ziua
    Folosim de mai multa vreme exportul facturilor catre Mentor sub forma de fisier text generate de o aplicatie.
    A aparut insa de curand o problema legata de faptul ca la facturile respective nu se pastreaza in Mentor optiunea de afisare a datelor cu doua zecimale fiind nevoie ca la fiecare factura introdusa in acest fel sa se bifeze manual optiunea respectiva.
    Ma poate ajuta cineva sa gasesc o solutie pentru asta?

  2. #2
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Incep prin a spune ca ai aici un topic imens pt import si nu mai era nevoie de unul nu de altu ca sa avem datele intr-un loc asa ne va fi usor cand avem nevoie de o informatie sa o gasim https://portal.winmentor.ro/forum/sh...licatii/page31

    Referitor la problema eu unul am rezolvat problema asta de mult timp ca ma tot deranjau 4 zecimale si mentorul nu avea optiunea de 2 zecimale. Cum ? Foarte simplu la export am un round de 2 zecimale pe tva si este perfect, face cam ce face si functia din mentor doar ca extern.

  3. #3
    Data inscrierii
    May 2015
    Posturi
    19

    Implicit

    Citat Original a fost postat de alexadi Vezi Post
    ...
    Referitor la problema eu unul am rezolvat problema asta de mult timp ca ma tot deranjau 4 zecimale si mentorul nu avea optiunea de 2 zecimale. Cum ? Foarte simplu la export am un round de 2 zecimale pe tva si este perfect, face cam ce face si functia din mentor doar ca extern.
    Multumesc pentru raspuns dar cred ca nu m-am exprimat corect pentru a fi bine inteles. Daca se introduce o factura manual, atunci optiunea bifata pentru doua zecimale se pastreaza. Daca se introduce o factura exportata din afara sub forma de fisier text, in Mentor casuta pentru optiunea de doua zecimale apare nebifata si trebuie bifata manual .Imi cer scuze dar nu cunosc prea bine Mentorul si inteleg mai greu. In plus, in structura fisierului care se exporta ca factura pentru Mentor nu gasesc o linie care sa precizeze numarul de zecimale.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    casuta cu reducerea la 2 zecimale pentru efactura a fost introdusa recent, in ultimele versiuni. Nu am tratat aceasta optiune pentru importul din alte aplicatii, voi discuta cu colegul programator sa vad ce se poate face. Datele in fisierul dvs sunt presupun cu mai multe zecimale, cate sunt?

  5. #5
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Am inteles perfect cea ce ai spus, in acelasi timp am intuit si raspunsul pe care dna. Irina la scris dupa ce am raspuns eu si de aceea am si spus, eu ca utilizator asa fac mi le export in txt din alt soft iar la tva am ales ca la scrierea in txt sa folosesc o functie round de la inceput tocmai ca sa am 2 zecimale. Fac asa de prin 2013 folosind functia round si nu am avut niciodata probleme si cred ca pana se va rezolva cu importul va fi cea mai rapida rezolvare, asta daca iau in calcul si ca sunt multe alte chestii mai importante de rezolvat pana la import.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •