Sunt afisate rezultatele de la 1 la 5 din 5
  1. #1
    Data inscrierii
    November 2020
    Posturi
    34

    Implicit Calcul impozit - concediu medical ingrijire copil

    Bună ziua,

    Am un salariat care are un concediu medical pentru ingrijire copil bolnav-cod 09. Acest concediu nu se impoziteaza conf art 62, litc din Codul fiscal, fiind scutit. Însă, la stabilirea venitului baza de calcul a impozitului se scade indemnizatia brută de concediu medical integral și nu venitul net cum ar fi corect. Adică, dacă indemnizatia brută ar fi 300 lei, corect ar fi ca la stabilirea bazei de calcul a impozitului să se scadă suma scutită de 225 lei (300-25%, CAS), dar se scade 300 lei, valoare brută integrală.
    Versiunea de Mentor este ultima 24.011/1, din 29 decembrie. Mă puteți ajuta?

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Aceasta indemnizatie apare pe alte deduceri si modul in care ea apare aici este dat de constanta Screenshot_10.jpg. Modificati valoarea cum doriti dvs

  3. #3
    Data inscrierii
    November 2020
    Posturi
    34

    Implicit

    Bună ziua. Am modificat constanta, dar nu s-a modificat și modul de calcul (chiar daca am dat refacere completa jurnal,verificare structuri, reindexari, verificari coerente date).
    Ca pas următor, am încercat să verific corectitutdinea modului de calcul și parcurgând codul fiscal+alte portaluri de specialitate, am desprins că modul de calcul corect este în opinia unora cel realizat de Mentor în acest moment, adică la stabilirea bazei de calcul a impozitului să se scadă suma scutită integral (indemnizatia bruta de 300 lei) și nu suma scutită-CAS (respectiv 225 lei), coform speței date. Din acest motiv, nu am mai făcut nicio modificare și nici nu v-am mai comunicat nimic.
    Astăzi însă, la generarea xml-ului și la validarea contribuției, am constatat că valoarea impozitului din declaratie este pe modul de calcul (300-25%, CAS) și nu 300 lei așa cum calculează Mentorul. Astfel că apare diferenta de 7 lei, în plus față de statul de plată pentru impozit.
    Cum să procedez cu aceasta diferenta între impozitul din stat (în Mentor) și impozitul care apare în declaratie (cu 7 lei mai mult)? Există vreo posibilitate de calcul diferită în stat, în afară de soluția dată cu modificarea constantei Alte deduceri pentru indemnizatii neimpozabile?
    Mulțumesc.

  4. #4
    Data inscrierii
    November 2020
    Posturi
    34

    Implicit

    Precizez că constanta Alte deduceri pentru indemnizatii neimpozabile are bifa pe Nu, însă am încercat și cu bifa pe Da și tot nu se modifică cu nimic.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Preluati iar calculele. De pe macheta de recalcul dati click pe butonul NEW si descarcati. Dati recalcul dupa

 

 

Tags for this Thread

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •