Buna seara si La multi ani!

Un client are propria sa aplicatie WinMentor dar nu are semnatura electronica asa ca eu sunt imputernicit sa am acces in SPV. Am facut setarile necesare pentru e-factura dar nu gasesc o varianta de generare a Tokenului temporar pentru ca este o situatie mai speciala.

De luna trecuta laptopul pe care este WinMentor-ul este tocmai in SUA unde clientul s-a mutat pentru cateva luni (la fiice). Care este varianta de a genera Tokenul la distanta astfel incat e-facturile ce le va emite sa poata fi transmise prin SPV in baza semnaturii mele? Folosim pentru conectare cu clientul TeamViewer.

Ar trebui sa fie pe undeva, poate nu la vedere, o setare, ceva prin care programul sa stie ca va trimite e-factura printr-un Token temporar (cel pentru 3 luni) in baza serial-numberului de la semnatura mea (poate in WMEFact.ini ?).
Alte aplicatii au la vedere treaba asta, sigur ca se poate si aici.
Altfel ar trebui sa ajunga stick-ul meu cumva in SUA sau sa asteptam sa ajunga acasa clientul ca sa amorsam semnatura ceea ce sigur ca nu e o optiune valida. La ceilalti clienti poate m-oi duce cu stick-ul si rezolv local dar daca sunt la ceva distanta e mult prea complicat si scump pentru toata lumea.

Si, mai o treaba ....
In general, pentru generarea tokenului la distanta am gasit undeva ca ar fi obligatoriu ca pe respectivul calculator unde este baza de date se se instaleze driverele si soft-ul pentru token-ul cu semnatura electronica chiar daca nu se va folosi cheia fizic pe acel calculator. Asa apare intr-o documentatie pentru lucru remote ce seamana cu situatia mea dar parca nu e acelasi lucru (http://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Ve...20digisign.pdf). Care este procedura in acest caz?

Sperand ca vom gasi solutii si la acest tip de problema cu e-factura va doresc un an foarte bun cu multe realizari si bucurii.

Numai bine!