Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7
  1. #1
    Data inscrierii
    December 2023
    Posturi
    7

    Implicit Nu pot obține token ANAF din WinMentor

    Bună ziua,

    Folosesc WinMentor versiunea curentă (v23.121/1) pe sistem de operare Windows 10 Pro 64 bits (22H2).
    Semnătura electronică este asigurată de Certsign folosind Paperless vToken.
    Certificatul de semnătură electronică este înrolat pe cod fiscal valid și mă pot loga în SPV.
    Am setat în Constante utilizator numărul de serie.

    M-ar ajuta foarte mult detalii suplimentare pentru a identifica dll-urile ce trebuie copiate în "C:\Windows\SysWOW64", respectiv "C:\Windows\System32".
    În acest moment în directoarele respective (System32 și SysWOW64) se regăsesc versiuni corespunzătoare ale următoarelor dll-uri: PalerlessP11.dll și PaperlessKSP.dll

    Menționez că tehnologia Certsign nu folosește un token fizic atașat la calculatorul local.

    Există posibilitatea să obțin tokenul ANAF în aceste condiții?
    Mulțumesc

  2. #2
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    61

    Implicit

    Buna ziua,
    Trebuie sa fie instalat pe calculator driverul si softul de semnatura electronica pentru a putea face legatura cu mentorul.

  3. #3
    Data inscrierii
    December 2023
    Posturi
    7

    Implicit

    În mesajul anterior am pus link la serviciul de semnătură utilizat, de la Certsign.
    Desigur am instalat driverul pe calculatorul respectiv.

    Lămurirea pe care o doresc este legată de posibilitatea de a folosi un astfel de serviciu de semnătură electronică cu Mentor.
    Menționez iar că, cu ajutorul acestuia, am acces în SPV.

    Utilizarea Paperless vToken presupune existența unui cont în Paperless webSIGN și a unui certificat valid în cloud
    Aplicația Paperless vToken este o aplicație Windows pentru semnarea documentelor fără ca acestea să părăsească sistemul local și pentru autentificarea la un site web ce solicită un astfel de proces.
    Paperless vToken este un token virtual.
    Semnătura electronică gestionată cu ajutorul acestui token virtual - Paperless vToken - este validă, înrolată, situl ANAF o recunoaște și mă pot loga în SPV.

    Întrebarea mea este dacă WinMentor suportă această tehnologie și dacă da, m-ar ajuta ceva detalii suplimentare pentru configurarea corectă a Winmentor.

    Mai adaug aici un link la documentul pdf care conține un ghid de utilizare a tehnologiei de semnătură electronică Paperless vToken publicat de Certsign.

    Mulțumesc!
    Ultima oara editat desystec; 28 December 2023 la 12:27

  4. #4
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    61

    Implicit

    Daca aveti soft-ul instalat in calculator puteti obtine token anaf.
    Va recomand sa urmati pasii descrisi in documentatia noastra http://download.winmentor.ro/WinMent...ule/e-Factura/
    Ultima oara editat deIulianC; 28 December 2023 la 13:21

  5. #5
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Posibil ca acel token virtual sa nu fie suportat de aplicatie, am patit ca sa nu ma pot loga cu o asemenea semnatura virtuala emisa de un alt provider (Trans sped) in aplicatiile pe care le folosesc eu pentru a imi trimite mai usor declaratiile electronice, spun ca nu pot lucra cu acest tip de certificat si sa ma indrept sper alt tip de certificat, posibil si in mentor sa fie aceeeasi problema.

    ps: Fizic in spv ma pot loga fara probleme cu aceea semantura virtuala ca sa zic asa dar in acele aplicatii nu.

  6. #6
    Data inscrierii
    December 2023
    Posturi
    7

    Implicit

    Am copiat dll-ul aflat aici în directorul "C:\Windows\SysWOW64", am reluat procedura de obținere token ANAF și aceasta s-a încheiat cu succes.
    Multumesc mult pentru suport.

    Țin doar să menționez, eventual pentru alți utilizatori, că linkul publicat în documentul intitulat "Obtinere token ANAF.pdf", precum și în documentul ”Documentatie e-factura.pdf”, link folositor pentru identificarea și descărcarea dll-ului în cauză, anume ”http://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Ve...oken/win-x86/” este puțin diferit de locația reală unde se regăsește acest dll ”http://download.winmentor.ro/WinMent...oken/win-x86/”.
    Diferența nu este legată de subdomeniul folosit: ftp.winmentor.ro versus download.winmentor.ro - acestea ambele sunt funcționale.
    Diferența este dată de subfolderul ”Tools_si_alte_EXE_de_module” prezent pe calea reală și funcțională și înlocuirea caracterului spațiu ” ” cu caracterul underscore ”_”.

    Mulțumesc!

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Va modifica colegul de la documentatie. Multumim

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •