Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 28

Hybrid View

  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 539

    Implicit

    Eu spuneam in postarea de anul trecut de constanta 2.01 pe care dvs ati lasat-o pe constructii in ambele teste.
    Cat despre comunicare, probabil aveti dreptate. Cand suntem in focurile scoaterii versiunilor, trecem modificarile la modul general si ne mai scapa lucruri. Dar macar comunicam (zic eu) destul de eficient la rezolvarea problemelor si acordarea service-ului dupa.

  2. #2
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 376

    Implicit

    Da am lasat-o asa si asa este normal sa fie, desfasor si activitati de constructii am insa doar 5.47% din cifra de afaceri, blocul meu decizional vine si zice:
    pasul 1: Desfasori activitate conform constantei 2.01 Da, de care mai exact : Constructii.
    Pasul 2. Ai cifra de afaceri peste 80% din constructii: da atunci aplici facilitati , NU insemana ca nu aplic facilitati ca altfel este problema in declaratii:

    Cazul de mai sus, scos din constnata 2.01 lasata cu NU si scos constructii si am problema la declaratia 112 ca imi da eroare:

    E: angajator (1)
    eroare atribut: caenC: atributul cu valoarea: '4322' nu trebuie sa existe aici
    E: angajator (1)
    eroare atribut: cifAf1: atributul cu valoarea: '1000' nu trebuie sa existe aici
    E: angajator (1)
    eroare atribut: cifAf2: atributul cu valoarea: '10' nu trebuie sa existe aici
    E: angajator (1)
    eroare atribut: pond1: atributul cu valoarea: '1' nu trebuie sa existe aici




    si in xml nu am caen si nici cifrale de afaceri pe anul precedent si nici pe anul curent, iar pe anul precendet nu imi da voie sa trec in declaratie cifra de afaceri deci eroarea e la cod ca e imposibil:


    Cazul concret:

    Caen pe cui 4322
    Caen constructii 4322

    Activitati din transport, venituri de 95% din cifra de afaceri
    activitati constructii 5% din cifra de afaceri
    Caen principal ca asa e necesar la niste autorizari, pentru cei 5% din cifra de afaceri
    daca scot constanta 2.01 si trec NU
    in declaratii am erorile de mai sus

    plus ca in cifra de afaceri a anului trecut nu pot trece sumele ca le sterge,

    Cum rezolvam si eroarea din declaratia incorect intocmita? si sa fie corect intocmit 112 prin firma de constructii care nu indeplineste facilitatiile, caen, cifra de afaceri ani curent si ponderi an curent plus cifra de afaceri an precedent si pondere an precedent.

    PS: Comunicarea la nivel de rezolvarea probleme si acordarea serviceului dupa este foarte buna, insa sa nu uitam ca lipsa info despre modificari duce la multe situatii care ar putea fi evitate prin acele informatii lipsa.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 539

    Implicit

    Da, am inteles situatia in firma dvs. Sa discut cu colegul de la programare sa vad ce se poate face.

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 376

    Implicit

    Multumesc pentru raspuns, asteptam rezolvarea, intre timp mi-au spus colegele ca mai au inca 2-3 firme in aceeasi situatie, acum dimineata, am recitit tot topicul si am vazut ca aceeasi problema la declaratii o avea si colegul cu facilitatile la agro si anume nu mai putea pune cifra de afaceri si sa apara ca firma are cod caen facilitati, dar nu aplica scutirea din cauza cifrei de afaceri.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    31

    Implicit

    Buna ziua ! Si noi avem aceeasi problema. Firma cod caen in contructii, dar pentru care la luna noiembrie nu trebuie aplicate facilitati ( din cauza CA). Nu calculeaza bine, nu tine cont de debifarea optiunii "Aplica facilitati" din Grila de salarizare Capture mentor.JPG

  6. #6
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 376

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Da, am inteles situatia in firma dvs. Sa discut cu colegul de la programare sa vad ce se poate face.
    Ceva vesti ca mai sunt putine zile pana trebuie depus 112 si sunt erorile generate de lipsa constantei ca sa pot avea statul corect.

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 539

    Implicit

    Deocamdata nu am putut face modificari.

  8. #8
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 376

    Implicit

    Ok, multumesc pentru raspuns, asteptam sper sa iasa pana trebuie sa depun declaratiile ca altfel nu este ok ca nu voi putea depune ca sunt erori nu atentionari.

  9. #9
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 376

    Implicit

    Banuiesc ca luna acesta trebuie sa caut alte variante sa rezolv declaratia 112 in acest caz ca in mentor nici o sansa sa se rezolve prea curand o situatie care e banala zic eu, cifra de afaceri sub plafonul de 80 % si cod caen de constructii. Am stat corect, dar am erori la declaratie, Am stat incorect dar am declaratie corecta, numai cazul bun nu exista, adica si stat corect si declaratie corecta.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •