Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 12
  1. #1
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    148

    Implicit Probleme factura stornare (e-factura)

    Buna ziua.
    Am stornat o factura, si am refacut-o corect. Am trimis ambele e facturi. Am descarcat xml-urile din spv. Problema este xml-ul facturii de storno nu potate fi transformat in pdf (cu programul anaf) . Clientul se plange de acelasi lucru.
    Am incercat sa fac transformarea cu alt program gasit pe net si imi apare mesajul : nu s-a putut importa fisierul xml. model xml eronat. tag invoice inexistent.
    Care sa fie problema?
    Multumesc!

  2. #2
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    148

    Implicit

    Buna ziua,
    Chiar nu ma poate ajuta nimeni cu problema de mai sus?

  3. #3
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    61

    Implicit

    Buna ziua, probabil nu folositi validatorul care trebuie, va recomand sa va actualizati aplicatia de conversie XML. (08.09.2023)
    https://mfinante.gov.ro/web/efactura/informatii-tehnice

  4. #4
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    148

    Implicit

    Aceasta era problema. S-a rezolvat, Multumesc!

  5. #5
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    148

    Implicit

    Revin cu factura de stornare. Aceasta apare sub numele de NOTA de CREDITARE. Cod 381.(Am selectat la Tip SAF-T storno).
    Clientul (o primarie) imi spune ca xml-ul pe care l-a descarcat din spv nu este de tip invoice, deci nu il poate incarca in programul lor de contabilitate. Prin urmare, imi cere sa incarc o factura de stornare de tip invoice, pe motiv ca o factura nu poate fi stornata decat tot de o factura. Ce se poate face? Este corecta aceasta NOTA DE CREDITARE? Multumesc!

  6. #6
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    61

    Implicit

    Buna ziua, este vorba despre o factura in valuta?

  7. #7
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    148

    Implicit

    Nu, este o factura in lei.
    Fiind o factura de minus, automat winmentorul imi propune bifa la tip SAF-T -storno cod 381. Asta duce la o factura cod 381, care este o nota de credit. Clientul imi cere sa-i fac factura, nu nota de credit. Intrebarea mea este: la factura de stornare trebuie pusa acea bifa sau nu?

  8. #8
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    61

    Implicit

    O factura greșita, prin care se storneaza unele pozitii si, eventual, se adauga altele noi, aceasta factura se va transmite în RO e-Factura ca si "Nota de creditare" sau "Factura corectata".

  9. #9
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Citat Original a fost postat de ion Vezi Post
    Este corecta aceasta NOTA DE CREDITARE? Multumesc!
    E corectă. Am avut si eu problema asta și s-au lămurit cei din primărie după ce le-am trimis poza asta. credit note.jpg
    https://mfinante.gov.ro/static/10/eF...20efactura.pdf

  10. #10
    Data inscrierii
    February 2024
    Posturi
    2

    Implicit

    Buna ziua.
    Am incarcat o factura storno (Tip factura 381), iar clientul se plange ca ii apare pe plus, nu pe minus. Clientul face conversia cu programul lor de contabilitate, automat, iar fisierul pdf rezultat arata ca o factura normala, cu sume pozitive(desi in partea de sus apare Tip factura 381). Oare unde este problema?
    Multumesc

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •