Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 10
  1. #1
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    77

    Implicit Observații "Facturi la aviz "

    Pentru facturile la avize în Winmentor, există posibilitatea de a prelua automat observațiile (rândurile 1, 2, 3 și 4) din aviz și de a le adăuga în câmpul de observații al facturii, alături de numărul de aviz.

    De exemplu, dacă pe aviz avem observația "CMD NR xxxxx", când facem factura, în afară de numărul de aviz, se pot adăuga și aceste informații?

    Exemplu:
    AE: yyyyyy
    CMD NR xxxxx (informație preluată din observațiile avizului)

    Vă mulțumesc!

  2. #2
    Data inscrierii
    May 2022
    Posturi
    82

    Implicit

    Buna ziua! Automat nu. Doar la listarea documentului daca pe avizul de expeditie catre client au fost introduse observatii la nivel de articol atunci aceste observatii pot fi aduse automat si pe factura la aviz prin setarea pe valoarea "Da" a constantei: "Listare factura la avize: aduc observatiile pe linie de pe AVIZ".

  3. #3
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    77

    Implicit

    ob0.pngob1.pngob3.png
    Am încercat , dar nu reușesc să aduc informațiile din aviz la factură, doar de la comandă la aviz.

  4. #4
    Data inscrierii
    May 2022
    Posturi
    82

    Implicit

    Ce doriti dumneavoastra nu se poate aduce automat, doar Observatiile de la nivel de articol de pe Avizul de expeditie pot fi aduse automat la Listarea Facturii la aviz, pe coloana Obs.
    Screenshot_16.png
    Screenshot_17.png
    Daca apasati tasta F1 se va deschide Help-ul programului si acolo puteti gasi mai multe informatii utile.

  5. #5
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    77

    Implicit

    Mulțumesc pentru răspuns, cred ca ar fi o trăsătură bună dacă s-ar putea implementa.

  6. #6
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    77

    Implicit

    Am gasit o modalitate dar tot am o mica problema :
    Daca listez factura direct din facturi la avize am modelul acesta : 1.png
    Dar daca listez factura din meniu "Listare facturi si transmitere prin E-mail" , am modelul :2.png
    Se poate implementa primul model si la meniu "Listare facturi si transmitere prin E-mail" ?

  7. #7
    Data inscrierii
    May 2022
    Posturi
    82

    Implicit

    Nu, acestea sunt singurele variante disponibile.

  8. #8
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    77

    Implicit

    În meniul "Listare facturi și transmitere prin E-mail", ar fi posibil să se aducă și versiunile de listare din "Facturi la avize", deoarece în prezent sunt disponibile doar cele din "Facturi". Alternativ, atunci când se listează o factură la aviz din acest meniu, ar trebui să se țină cont de observațiile asociate articolului din aviz.

  9. #9
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Le listezi pe toate odata sau fiecare pe rand, de ce te intreb asta pentru ca ai posibilitatea ca si la listarea din facturi la daca apesi pe butonul de listare trimitere email vezi ca e incercuit in poza alaturata 1.listare factura pt email.jpg de unde se deschide noua fereastra de unde trebuie sa ii dai numele si sa le trimiti pe email vezi fereastra alaturata incercuita 2.factura trimitere mail.jpg insa are un mare dezavantaj in momentul de fata poate in viitor va fi rezolvat si anume trebuie sa dai tu un nume le fisier si nu apare automat ca prin aceea lista de care intrebi tu si daca nu ma insel acest tip de trimitere nu tine cont de constanta care seteaza calea folderului unde sa fie salvat fisierul si trebuie sa alegi tu acesta cale, sper ca ambele sa se rezolve ca stiu ca nu erau rezolvate, atunci cand am verificat eu ultima data, daca intre timp au fost e un lucru bun eu le astept de mult timp ca altfel imi fac userii prea mare nebunie prin server.

  10. #10
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    77

    Implicit

    Listez din meniu "Listare facturi și transmitere prin E-mail" pe toate odată , din meniul respectiv nu trebuie să dau nume la fiser . Modelul bun este din "pdf/mail ,dar care consumă mai mult timp . În general generez toate facturile ,după care mă mut în meniul "Listare facturi și transmitere prin E-mail" unde le salvez pe toate ( selectând opțiunea de facturi nelistate ) .
    PS: Ține cont de cale. În momentul de față, lucrez cu ambele variante, unde am nevoie de observații ale articolului folosesc "pdf/mail", iar în rest din meniu.
    Ultima oara editat declaudiu.mirica; 04 July 2023 la 12:18

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •