Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 21 la 30 din 50

Thread: D406

  1. #21
    Data inscrierii
    October 2021
    Posturi
    44

    Implicit

    Pai in ghidul saft cel cu intrebari si raspunsuri anaf la pagina 159 scrie ca plata salariilor sau a altor plati de natura salariala se raporteaza in subsectiunea 4.3 Payments.

  2. #22
    Data inscrierii
    October 2021
    Posturi
    44

    Implicit

    Si vad ca nici plata de tva nu o duce in payments .Oare trebuie sa fac eu ceva,sa pun o bifa?

  3. #23
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    61

    Implicit

    Buna ziua! In aceasta subsecțiune de Payments sunt cuprinse toate platile si incasarile care genereaza
    intrari si iesiri de sume din firma (deci fara compensari, plati/incasari angajati, viramente) si
    monetarele.
    Cat despre plata de tva, trebuie configurat contul cu bifa de impozit, specificat TaxType si Taxcode
    - TaxType si TaxCode specific impozitului/taxei platite.
    Va recomand sa va uitati peste documentatia noastra, acolo avem un exemplu.
    Ultima oara editat deIulianC; 27 July 2023 la 10:06

  4. #24
    Data inscrierii
    October 2021
    Posturi
    44

    Implicit

    Am pus bifa la 442.3 si i am adaugat tax type ,si tot nu duce in payments...

  5. #25
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Tocmai am facut un exemplu si duce informatia. Deci ce trebuie sa urmariti:
    1. Sa aveti ultimele versiuni si la mentor si declaratii si wmdecl.
    2. In planul de conturi sa aveti pus la contul respectiv Screenshot_16.jpg (mentiunea mea este ca taxcode e probabil altul, nu am avut rabdare si timp sa caut in lista, il veti cauta dvs pe cel potrivit)
    Daca aveti toate astea completate, daca face taxcode pe inregistrarea din trezorerie, atunci se va duce si in saft Screenshot_18.jpg

  6. #26
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    L-am cautat si eu si nu exista nici un taxcode pentru tva de plata cautat si dupa denumire, dar si dupa randul din decontul de tva coloana Rand D300 care ar tr sa fie indexul randului din decont 38/45 (in luna/cumulat)

  7. #27
    Data inscrierii
    October 2021
    Posturi
    44

    Implicit

    Si cu plata salariilor in payments cum ramane?

  8. #28
    Data inscrierii
    October 2021
    Posturi
    44

    Implicit

    Si inca ceva pt ca eu nu stii efectiv cum sa fac. Noi aplicam pro rata pt 95% .La finalul fiecarei luni facem nota 635=4426 pt fiecare cota de tva,pt ca avem si 19 si 9 si 5.In saft nu le duce cu nici un cod cu nimic,adica nu le duce.Unde setez eu codul aferent proratei si unde introduc procentul?

  9. #29
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Nota contabila facuta in mentor arata asa, atentie la codurile saft Screenshot_19.jpg. In declaratia saft va arata asa Screenshot_21.jpg la sectiunea registru jurnal

  10. #30
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Cum ati facut plata salariilor? Dati un print screen ca sa ma prind despre ce e vorba

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •