Citat Original a fost postat de alexadi Vezi Post
Multumesc pentru raspuns.

Revin cu o mica prolema la creeare firma noua prin procedura de rupere firma, si anume ma trezesc ca in balanta imi apar conturi care nu au nici o suma cum se vede in imaginea alaturata in BALANTA INITIALIZARE FIRMA.jpg in contul 302.02 insa daca ma duc in initializare plan de conturi gasesc sume pe rulaj a se vedea imaginea alaturata INITIALIZARE FIRMA.jpg, si nu este singurul cont am mai multe asemenea conturi.

In acelasi timp am foarte multe inregistrari fantoma in partenrie, adica 409.01 cu sold zero sau mai haios nici o inregistrare a se vedea imaginea alaturata, Parteneri fantoma fara inregistrari.jpg exista o posibilitate sa ii sterg pe toti grupati sau doar manual unul cate unul?

In acelasi timp tot rupand firma as vrea sa sterg si din carnetele de documente vechi care nu mai au nici o inregistrare in noua baza de date, insa ma lovesc de mesajul ca acesta contine documente utilizare lucru care nu are cum, ca pe nicaieri in noua firma nu exista un document cu aceea serie, cum fac sa sterg si eu aceste carnete de documente, eu zic ca eroarea asta este generata de aceea ciudatenie cand in firma initiala in refacere carnete nu era nici un mesaj de eroarea iar in cea noua creeata prin rupere firma imi da eroare de documente utilizate de mai multe ori, si cred ca aici nu tine cont de seriea documentului.

PS: Am realizat ce se intampla la primul punct lucru care e si nu e corect, sunt afisate conturile cu zero din cauza faptului ca pe al 3 tab (solduiri rulaje) cel care are "sold Initial 1 ???" pe rulaj precedent sume, lucru care face sa fie adus in balanta, si banuiesc ca este rulajul daca se alege an fiscal diferit de an contabil, banuiesc ca asta este problema lui.
Am un an de cand e se tot lucreaza cu acesta eroare, oare asa greu este ca la verificarea documentelor sa se faca verificarea lor dupa serie si numar concatenate si nu doar dupa numar? Eroarea este cunoscuta, si generata la ruperea de firma, o stie chiar si distribuitorul el mi-a spus de ea, mi-a spus si ca e din cauza ca se face verificarea dupar dupa numar si nu concatenate serie si numar, nu intelege de ce se manifesta insa dupa ruperea de firma si doar in baza rupta, am trimis si baza. Acuma ca sa fac o gluma cred ca in ritmul asta ma pregatesc sa ii fac buletinul ca motul sigur il taiem.