Pagina 9 din 16 PrimulPrimul ... 7891011 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 81 la 90 din 159

Thread: Erori mentor

  1. #81
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 373

    Implicit

    Lucrez cu TS fiecare utilizator cu folderul lui, sunt in modulul mentor in generatorul de declaratii din salarii, imi merge din orice orice exe aferent utilizatorilor tot mai putin anexa 10 si Lista certificate-anexa 10, singurul exe pe care ruleaza este cel in care se instaleaza automat mentorul, adica cel al utilizatorului master, acolo pot folosi orice utilizator si cele 2 liste merg, aveti idee ce anume sa verific ca sa poata si utilizatori ceilalti sa utilizeze raportul din exe-ul lor de mentor?

    PS: Imi raspund tot eu, au colegii setat pe exe-le lor sa utilizeze template, cum i-am scos bifa de pe template au reusit si ei. Era o eroare de setare generata de obiectul dintre scaun si tastatura
    Ultima oara editat dealexadi; 01 November 2023 la 13:47 Motiv: Adaugat ps:

  2. #82
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 373

    Implicit

    Astazi ma trezesc ca am un sold la contul 327 si nu intelegeam de ce, raspunsul este ca imi calculeaza eronat diferentele de curs valutar. De ce spun asta pentru ca am initial 327 = 411 valoare 9731.29 lei
    la sosire marfa am 371 =327 9731.29 lei
    deci in momentul de fata 327 se inchide dar stai ca apare diferenta de curs eroanat facuta de soft si hop apare soldul la 327 ca face la sosire marfa

    665.01 = 327 valoare 2.15 lei
    in loc sa faca cum era corect 371 = 765 2.15 lei
    atasez si poze cu factura respectiva: 371.jpg 327.jpg

    De ce zic eronat simplul ca acuma am sold la 327 sold pe care ce sa vezi trebuie sa fac eu nota contabila sa il scot din 327 in loc sa fie corect facuta nota contabila de diferenta de curs

  3. #83
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 528

    Implicit

    Poate nu ma concentrez eu dar nu inteleg ce cauta linia cu 665 pe aviz, cand diferentele de curs valutar programul le face pe factura la aviz de obicei. Oricum fac inregistrari nu imi ies la fel ca in print screen urile dvs

  4. #84
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 373

    Implicit

    Factura in avans din UE prinsa in 327, iar cand vine marfa fac aviz la facturi in asteptare unde apare situatia din poza cu 327
    intre cele 2:

    facturi in asteptare curs 4.969 lei
    note contabile
    327 = 401 9731.29
    4426=401 cu 1848.95

    avize la facturi in asteptare curs 4.9679
    note contabile
    665.01 =327 2.15
    371.04 =327 9731.29

    cea ce nu este corect la aviz ar trebui sa fie
    371.04= 765.01 2.15
    371.04 = 327 9731.29

    pentru ca marfa se incarca la cursul din ziua sosirii si 327 nu mai are sold ca asa mentorul incarca in 327 ceva ce nu exista.

  5. #85
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 528

    Implicit

    Incercati sa folositi pentru diferenta de curs valutar casuta de valori suplimentare de pe receptie, cred ca asa ar iesi notele contabile cum doriti

  6. #86
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 373

    Implicit

    Am incercat varianta asta insa nu este ok pt ca imi creste 371 cu 765 cu 2.15 lei insa eroarea tot ramane acel sold eroant la 327 din cauza caruia asa am 2 erori:
    1. valoarea lui 371 nu este corecta
    2. soldul eronat a lui 327 incarcand valori care nu ar trebui sa le incarce.

    Aici e vorba de bug de programare la diferenta de curs valutar ca la 327 nu poti scadea mai mult decat ai in stoc e o chestie logica si banala daca eu incarc 9731.29 nu pot descarca mai mult, in cazul de fata asta face descarca inca 2.15 lei care sunt diferenta de curs valutar cu care ar trebui sa incarce corect conform legii contabilitatii 371 cu un venit si nu sa descarce un sold care nu exista si sa ma trezesc ca am in balanta un sold de -2.15 lei aici e eroarea ca are sold in balanta, lucru care nu ar trebui sa fie, ca diferenta intre cursul de intrare si cel de iesire SOLD 327.jpg


    Daca va uitati pe rulaje o sa vedeti ca am marfa intrata in curs de aprovizionare de 9731.29 lei si cand iese iese de 9733.44 lei din cauza erori de la diferenta de curs valutar.

  7. #87
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 528

    Implicit

    Probabil e nevoie de timp sa imi fac exemple si sa ma prind ce e gresit, pentru ca mie personal nu mi se pare nimic in neregula acum pe notele existente, dar o sa va rog sa reveniti dupa perioada asta aglomerata.

  8. #88
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 373

    Implicit

    Am instalat si eu ultima versiune 23.121/1 BDE si deja am prima eroare la import din alte aplicatii, nu mai tine cont de constanta veche: 01 Director implicit cu fisiere de imporatat (DirImportAplProd) aduce totul in dolderul nou 0.21 Director import facturi intrare din sistemul eFactura (DirImpIntrEFACT) sunt 2 foldere distincte, acuma daca nu am folder la noua constanta imi duce in folderul firmei din data lucru care nu ar trebui sa faca avand setat constnata veche cea cu 0.01, daca pun folder la noua constanta ma duce la import din alte aplicatii in folderul noi constante, ceva nu este bine de incurca folderele acestea.

    PS: si procedura de import pt aceste fisiere din efactura unde este, ca am cautat prin program si nu am gasit.

  9. #89
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 528

    Implicit

    Importul pentru efactura este in lucru momentan, deci nu am postat nici documentatie. Pentru restul vom testa sa vedem daca s-a decalat ceva, dar nu ar trebui ca noi in cod mergem dupa simbolul constantei nu dupa pozitia ei in tabla.

  10. #90
    Data inscrierii
    August 2020
    Posturi
    6

    Implicit

    Daca ultimul director selectat este cel din constanta cu import eFactura este foarte probabil sa va ramana implicit acela si cand mergeti pe Director implicit cu fisiere de importat. Este o specificatie a aplicatiei, care pastreaza ultimul folder utilizat si dumneavostra incercand sa deschideti in paralel doua foldere separate ati picat cumva pe consecinta acestei facilitati.

    O zi placuta!

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •