Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 44

Hybrid View

  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 540

    Implicit

    Trebuie sa faceti setarile in asa fel incat sa se faca verificarea din program direct, nu sa incarcati dvs xml in duk integrator. Verificati documentatia si faceti setarile conform cu ea [http://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Ve...KIT/e-Factura/

  2. #2
    Data inscrierii
    August 2009
    Posturi
    7

    Implicit

    Cred ca eroarea nu are legatura cu verificarea din program. La salvarea efactura apare si mesajul urmator din poza atasata.efactura.jpg

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 540

    Implicit

    Sigur ati setat constanta cu director export pentru e factura? Pe folderul trecut in constante aveti drepturi de scriere?

  4. #4
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    18

    Implicit

    Buna ziua, am si eu o eroare la validarea de catre ANAF a e-facturii:
    <Error errorMessage="E: validari globaleSCHEMATRONeroare: [BR-CO-17]-VAT category tax amount (BT-117) = VAT category taxable amount (BT-116) x (VAT category rate (BT-119) / 100), rounded to two decimals."/>

    <Error errorMessage="E: validari globaleSCHEMATRONeroare: [BR-O-09]-The VAT category tax amount (BT-117) in a VAT breakdown (BG-23) where the VAT category code (BT-118) is "Not subject to VAT" shall be 0 (zero)."/>
    am verificat , am 2 zecimale la fiecare articol din factura , este ceva despre TVA dar nu ma prind,

  5. #5
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 376

    Implicit

    Am si eu acesta mica eroare si nu imi dau seama de la ce poate proveni, ca am mai trimis o factura si este ok, dar acesta factura imi da eroarea:
    E: validari globale
    SCHEMATRON
    eroare: [BR-61]-If the Payment means type code (BT-81) means SEPA credit transfer, Local credit transfer or Non-SEPA international credit transfer, the Payment account identifier (BT-84) shall be present.
    E: validari globale
    SCHEMATRON
    eroare: [BR-RO-100]-Daca Codul ţării Vânzătorului (BT-40) este "RO" si Subdiviziunea ţării Vânzătorului (BT-39) este "RO-B" (corespunzator Municipiului Bucuresti), atunci Localitatea Vânzătorului (BT-37) trebuie să fie codificată folosind lista de coduri SECTOR-RO.
    #If the Seller's country Code (BT-40) is "RO" and the Seller's country subdivision (BT-39) is "RO-B" (corresponding to Bucharest Municipality), then the Seller city (BT-37) must be c ...

    Multumesc anticipat pentru ajutor.

  6. #6
    Data inscrierii
    May 2022
    Posturi
    82

    Implicit

    Buna ziua. Au schimbat cei de la ANAF ceva validari si probabil de asta.

  7. #7
    Data inscrierii
    April 2008
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    167

    Implicit

    S-au schimbat parametrii de validare a sectoarelor Bucureştiului în DUK

    Până ieri, pentru Bucureşti, judeţul era RO-B şi localitatea era validată de DUK cu una dintre valorile: "Sector 1", "Sector 2", "Sector 3", "Sector 4", "Sector 5" sau "Sector 6". Ieri, ANAF a introdus în SPV validare după valorile următoare: "SECTOR1", "SECTOR2", "SECTOR3", "SECTOR4", "SECTOR5", "SECTOR6". Astfel, facturile care erau bune alaltăieri, ieri nu mai erau în regulă.

    Din păcate, pentru a putea urca facturile în SPV, sunt necesare executabile noi, la care lucrăm în momentul de faţă, pentru ca dumneavoastră să le aveţi cât mai repede posibil.

    Vă asigurăm că le veţi primi în cel mai scurt timp cu putinţă!

    Vă mulţumim pentru înţelegere!

  8. #8
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 376

    Implicit

    Unde gasesc si eu pt mentor ce anume sa aleg ca si coduri de corespondendenta ca sa nu mai am eroarea este setat Op si am eroarea: E: validari globale
    SCHEMATRON
    eroare: [BR-61]-If the Payment means type code (BT-81) means SEPA credit transfer, Local credit transfer or Non-SEPA international credit transfer, the Payment account identifier (BT-84) shall be present.

    Ca vb aceea din lac in put, asa merge anaful, adica am scapat de sector si am dat de plata.

  9. #9
    Data inscrierii
    April 2020
    Posturi
    2

    Implicit

    Am si eu o eroare si imi bat capul de ore bune deci va rog frumos ajutor!
    Cand dau generare XML primesc mesajul "validare online ; validare cu succes" dar cand incerc sa o transmit primesc mesajul :"EROARE DE VERSIUNE! Versiune asteptata 23.061".
    Mentionez ca am ultima versiune instalata 23.061/6 si la declaratii la fel, ultima versiune. Oare ce poate fi?
    Va multumesc anticipat

  10. #10
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    65

    Implicit

    Buna ziua, aveti nevoie si de ultima versiune pentru WMDecl.exe
    http://download.winmentor.ro/WinMent...WMDecl/WMDecl/
    Ultima oara editat deIulianC; 24 July 2023 la 09:52

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •