Sunt afisate rezultatele de la 1 la 8 din 8
  1. #1
    Data inscrierii
    September 2009
    Posturi
    12

    Implicit ajutor deces-ajutor inmormintare

    Cum introduc ajutorul de deces-inmormintare in mentor. Am inteles ca se scade din contr CAS si nu este impozitat?

    astept urgent raspunsul.

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    De obicei mentorul vine cu setarile implicite pentru ajutorul de deces. Oricum puteti verifica in salarii/nomenclatoare/tipuri indemnizatii asigurari ca bifa sa fie pe nu la impozitare. Acolo este trecuta si suma. In rest din Salarizare/Indemnizatii, treceti la tipuri intreruperi diverse, adaugati persoana, selectati la tip indemnizatie ajutor de deces, dati click pe valoare (va aduce automat suma trecuta in nomenclator). Ce ar mai fi de stiut este ca la generarea declaratiei CAS va apare o fereastra unde trebuie sa completati nr de cazuri ajutor deces. Sper ca v-am putut fi de ajutor.

  3. #3
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Condoleante, caci, inteleg ca a decedat colegul de munca...
    Ceea ce doream sa scriu este ca, modul de lucru relatat este pentru cazul in care decedeaza angajatul firmei. Acest tip de ajutor de deces se "scade" din contributia la CAS, din cate stiu... daca este vorba despre rude, nu cred ca trebuie sa procedati asa, caci, nu cred ca se scade...
    Cele bune.
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  4. #4
    Data inscrierii
    September 2009
    Posturi
    12

    Implicit ajutor deces-ajutor inmormintare

    Inca o intrebare: daca a murit un parinte si firma hotaraste sa-i acorde si ea Ajutorul de deces, il mai pot adauga ca mai sus a.i. sa se scada din CAS si sa nu fie impozitat? Specific ca sotia, pensionara, a beneficiat de ajutorul legal de deces de la Casa de pensii.

  5. #5
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Contractul colectiv de munca pe anii 2007-2010 specifica in art 51: d) un salariu mediu pe unitate platit de unitate la decesul sotului sau sotiei ori la decesul unei rude de gradul I aflate in intretinerea salariatului. Daca persoana nu se afla in intretinerea salariatului ramane la latitudinea angajatorului daca ii acorda acest ajutor sau nu.

  6. #6
    Data inscrierii
    September 2009
    Posturi
    12

    Implicit ajutor deces-ajutor inmormintare

    O ultima nedumerire: ajutorul de deces este impozitat? scutit din contributia CAS nu mai este pt ca sotia decedatului a beneficiat de acesta in baza Certif deces in original. Dar daca firma ii acorda (un salariu mediu pe unitate) il impozitez?

  7. #7
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Poate mai vin si alte pareri de la colegi de forum, dar ce stiu eu: nu se impoziteaza si este o cheltuiala deductibila.

  8. #8
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    De ce ar fi nedeductibila?
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •