Sunt afisate rezultatele de la 1 la 5 din 5
  1. #1
    Data inscrierii
    December 2010
    Locatie
    bacau
    Posturi
    71

    Implicit prima acordata in concediu medical

    Buna ziua, daca salariatul a fost in concediu medical platit de casa de sanatate nu de angajator, toata luna decembrie si primeste al 13-lea salariu, trebuie retinute cas si cass pe suma primita suplimentar? programul retine doar cam. Cei de la finanate spun ca trebuie retinute contributii pt orice venit (cu exceptiile de la concedii medicale).

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Incercati sa folositi meniul Prime de vacanta pentru plata celui de-al 13 lea salariu. Programul nu calculeaza contributii la sumele date prin meniul alte drepturi daca nu sunt zile active in sinteza pontaj likidare.

  3. #3
    Data inscrierii
    December 2010
    Locatie
    bacau
    Posturi
    71

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Incercati sa folositi meniul Prime de vacanta pentru plata celui de-al 13 lea salariu. Programul nu calculeaza contributii la sumele date prin meniul alte drepturi daca nu sunt zile active in sinteza pontaj likidare.
    Nu prea merge, abia acum am incercat toate variantele. Daca pun pe Prime de vacanta, calculeaza cas si cass dar nu aduna prima cu salariul. Daca las si pe Alte drepturi si pe Prime vacanta, aduna prima cu salariul insa calculeaza cas si cass la prima dublata (prima apare si pe Alte drepturi si pe Prime vacanta si le cumuleaza ca baza pt contributii, desi initial pe Alte drepturi nu calcula cas si cass).

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Prima de vacanta nu apare la un loc cu salariul, pentru ea este lista separata in program, o listati si il puneti pe angajat sa semneze. Nu am alta solutie sa va ofer, pentru ca validarile ANAF nu permit sume in conditiile in care nu sunt zile lucrate. Obtinem atentionari si declaratia se poate depune. Nici softul A nu permite genul asta de inregistrari.

  5. #5
    Data inscrierii
    December 2010
    Locatie
    bacau
    Posturi
    71

    Implicit

    Multumesc mult pentru raspunsuri. Eu stiu ce spuneti, dar unii... nu vor sa inteleaga. Am ajuns la un compromis acceptabil: am pus 1 leu pe prime de vacanta si in felul acesta imi calculeaza cas si cass si la prima din alte drepturi. Calculul este 99.99% corect la rest de plata. Oricum este vorba de doar cateva cazuri cu cm toata luna decembrie platit de casa. Multumesc!

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •