Observatii

Vin cu date mai clare, dupa ce am reusit sa prind problema. Pe versiunea de Windows 10 Insider Preview 1805 nu am reusit sa prind problema. Am reusit sa o prind de pe un 1709 pe un 1803 proaspat instalat.
Asa cum am speculat, eroarea apare din cauza unei incetiniri in motorul de file sharing de pe Windows 10. Practic la primele citiri ale unui director, unde se afla tablele de accesat, timpul de acces este mai mare, presupun ca isi face niste verificari de securitate si drepturi, autentificarea userului ce acceseaza folderul. Astfel eroarea nu este aruncata la deschiderea tablei, ci chiar mult mai inainte, la obtinerea din partea Windows-ului a unui handle(legaturi - pointer) catre acel fisier.
Din pacate, dupa cum am vazut ca problema apare nu numai in mentor dar si pe database desktop (ala clasic DBD32, oferit de Borland) comportamentul de conectare la o tabla este incorporat in motorul de baza de date BDE, si nu poate fi modificat.
Ceea ce am reusit sa fac a fost sa folosesc o componenta derivata de la componenta oficiala a tablei si sa fortez reincercari de acces la fisier in caz de esec. (Componentele ce acceseaza tablele se numesc cursoare si le voi numi asa de acum inainte)
Adica daca BDE-ul incerca sa acceseze tabla, o face prea rapid, inainte ca Windows sa ii dea acces, intorcea eroare cu "no more files", considerand ca tabla nu exista, eu am folosit o bucla de 5 incercari. Daca nu reuseste sa accese fisierul, prind eroarea, astept 150 milisecunde si incerc din nou. Se pare ca a fost suficient acest timp de asteptare pe calculatorul pe care am testat, dar practic am dat voie la 5 incercari in decurs de 750 milisecunde, in speranta ca va reusi conexiunea.
Daca nici atunci nu reuseste, arunc mesaj de eroare si asta inseamna fie ca aceasta peticeala nu functioneaza, fie ca nu exista cu adevarat fisierul.

Insa acest lucru l-am facut doar pe cursorul nostru, dar exista nenumarate locuri in cele un milion patru sute de mii de linii de cod unde sunt folosite cursoarele BDE originale, in special pe listele ce parcurg mai multe luni sau trebuie sa aduca date de pe documente din lunile anterioare si exista posibilitatea ca acolo sa arunce exceptia. O astfel de modificare in toate aplicatiile Mentor este destul de costisitoare ca timp si nu se poate rezolva peste noapte.