Sunt afisate rezultatele de la 1 la 8 din 8

Hybrid View

  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 379

    Implicit

    Am 2 mici lucruri care cred ca genreaza problema:
    1. in configurarea mijloacelor fixe apare bifa pe "descarcare de gestiune la iesirea din firma?" caci ar trebui sa nu fie bifata.
    2. Si stiind ca este un MF se poate face descarcare automata din firma ca stiu ca fiind stoc tip IDS e manuala.

    Cred ca pozitia 1 e cea care iti genereaza dublarea notelor contabile.

  2. #2
    Data inscrierii
    January 2023
    Posturi
    7

    Implicit

    Buna ziua,

    Multumim mult pentru interventie.
    Intr-adevar bifele erau incorect puse pe contul articolului respectiv (cont 2141 –televizor).
    Am corectat descarcarea de mijloc fix( debifat descarcare de gestiune la iesirea din firma si bifat ca IDS).
    Am rulat refacere jurnal dar din pacate problema nu s-a rezolvat.
    Avem aceleasi mesaje (mentionate initial) si in final duplicarea NC ramane (nu se poate salva pana nu se trece contul de amortizare- 2814).

    Ne intrebam daca mai trebuie reconfigurat si in alta parte sau trebuie sa rulam alte proceduri pentru ca actualizarea modificarii de mai sus sa duca la selectarea manuala a preluarii din stoc si asumam a rezolavrii dupplicarii NC?

    Multumim.

    Elena

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 379

    Implicit

    eu am aceste configurari ca in figura alaturata si nu imi dubleaza nici o nota contabila. mf descarcare.jpg mf gestiune.jpg. Cont de descarare pun fara probleme chiar si 2814 insa daca ne uitam pe bec in diminuarea de stocuri nu apare nici o nota contabila, singura nota contabila este in mijloace fixe la schimbarea starii din amortizare in casare.

  4. #4
    Data inscrierii
    January 2023
    Posturi
    7

    Implicit

    Noi avem la fel cu exceptia bifei pe Accize si taxe calculate la vanzare (la dvs nu este).
    Nu o putem elimina din acest meniu.

    La diminuari de stocuri avem selectabil (activ) butonul "preluare automata din stoc".

    Multumesc
    Elena

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •