PDA

View Full Version : somaj tehnic



romicichi
01 October 2009, 11:55
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati sa configurez tipul de indemnizatie "somaj tehnic" pentru a putea rezolva indemnizatia si a calcula corect declaratia CAS.
Va multumesc.

adi_ciobotaru
02 October 2009, 00:52
Modul de configurare al indemnizaţiei acordate pentru ?ntreruperea tehnologică ?l puteţi vede ?n instrucţiunile de pe site-ul producătorului... iată un link:

ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMENTOR%20Documentatie/05_solutii/03_SALARII/Configurare%20intrerupere%20tehnologica.pdf

Cu privire la aceste instrucţiuni, am două remarci: a) procentul poate fi mai mare de 75%, acesta fiind minimum, după cum probabil ştiţi... b) personal consider că bifa "pt perioada acordării contractul de muncă este suspendat" trebuie setată pe "NU"... dacă nu mă ?nşel, ?n legea aceea (apărută parcă prin Aprilie sau Mai) scrie faptul că angajatul ?şi păstrează calitatea de asigurat...

?n rest, indemnizaţia se pontează şi se rezolvă, ca orice indemnizaţie...
Dacă mai sunt neclarităţi, postaţi, poate mai răspund şi alţii... :)

romicichi
02 October 2009, 15:05
multumesc mult.

anca55
08 October 2009, 14:23
Conform OUG 29 pe 2009 nu se platesc contributii pentru indemnizatia de somaj tehnic:
1.contributia de asigurari sociale,
2.contributia de asigurari pentru somaj,
3.contributia de asigurari pentru accidente de munca si boli profesionale, c
4.contributia la fondul de garantare pentru plata creantelor salariale,
5.contributia pentru asigurari sociale de sanatate, inclusiv
6.contributia pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate datorate atat de angajatori cat si de salariatii.
7.Plus Somajul tehnic = neimpozabil 3 luni.

Am inteles cu CAS-ul dar cu celelalte contributii cum fac (vezi 2-6)... si cu impozitul (7)?
:confused:

adi_ciobotaru
10 October 2009, 04:02
Nu inteleg problema... ai acordat tu aceasta indemnizatie (corect configurata, conform instructiunilor) si ai vazut ca ti-ar fi retinut vreo contributie, sau ce?
Eu tocmai am probat; singura contributie care s-a retinut a fost cea privitoare la cartile de munca; in rest, nimic, nici la angajat, nici la angajator...

Tu intrebi de impozit... pai daca vrei sa se impoziteze, atunci bifezi "se impoziteaza" pe da, cand configurezi indemnizatia...
In privinta contributiilor asimilate salariilor, ele nu sunt retinute, deoarece, la configurarea indemnizatiei, pe pagina "platitor" nu ai completat nimic in partea dreapta... iar la "configurare" ai pus ambele bife de excludere pe "da"...

Mi se pare ok... daca ai probleme, mai posteaza, si incearca sa descrii mai precis; baga si poze...

Bafta...

M10
12 October 2009, 15:02
Buna ziua ,
Am urmatoarea situatie .
Am salariati in somaj tehnic , jumatate de luna .
Declaratia de la casa de sanatate ,generata din mentor , respectiv lista nominala cu asigurati nu contine salariatii in somaj tehnic .
Din cate stiu , cand un salariat este jumatate de luna in concediu medical , si cealalta jumatate de luna lucreaza , in lista nominala , salariatul apare de 2 ori , odata cu tipul de asigurat : S si odata cu tipul : CM
In situatia mea , salariatii cu somaj tehnic , ar fi trebuit sa apara odata cu tipul : S pentru perioada lucrata si cu SS - pentru perioada de somaj tehnic .

La mine in mentor , nici macar cei care sunt in concediu de crestere a copilului nu apar . Nu mai zic sa apara cu tipul : CIC .

Este oare o problema de configurare ?

Multumesc pentru solutie !

adi_ciobotaru
13 October 2009, 00:18
Prea multe probleme, prea dintr-o data... cel mai bine ar fi sa discuti cu o firma care ofera servicii de asistenta in utilizarea si service-area programului... pe site-ul producatorului poti gasi o parte dintre firmele care ofera asemenea servicii la tine in judet: Acoperire (http://www.winmentor.ro/cumperi.php?section=acoperire)

Pe de alta parte, iti raspund la un aspect (ar fi fain ca alti forumisti sa raspunda si la altele): concediul de crestere a copilului... AI FOLOSIT UN CUVANT PERICULOS: CIC. Pai sau e concediu de crestere, sau e concediu de ingrijire...
Concediul de ingrijire este un tip de indemnizatie ce se acorda pe baza de certificat medical atunci cand o doamna are un copil bolnav... copil in varsta de sub 2 ani... Acesta se ponteaza cu M si se acorda indemnizatia...
"Concediul" de crestere a copilului sunt cei 2 ani de dupa nastere in care se intrerupe contractul de munca, iar angajatorul nu mai are absolut nici o treaba cu
respectiva mamica... in conditiile de salarizare se bifeaza pe da "concediu crestere copil cu plata", incepand de luna urmatoare celei in care femeia intra in acest postnatal... in luna in care intra, ea se ponteaza cu M pentru perioada de concediu de materinata acordat pe baza de certificat, dupa care, restul zilelor din luna, in care a intrat deja in crestere, se ponteaza cu I. Si declaratiile ies corect, exact cum trebuie...

Acum, in privinta somajului tehnic, nu ma pot exprima, caci sunt prea "mic"... nu stiu eu prea multe, dar, mi se pare curios sa fie angajatii doar o jumatate de luna in somaj tehnic... teoretic ar trebui sa inceapa de la un 1 a lunii somajul tehnic, si sa tina macar o luna, ma gandesc eu... nu am citit legea aceea, sa vad ce si cum... daca stie cineva, IL ROG SI EU FIERBINTE SA POSTEZE, K SA AFLAM SI NOI :)...

Bafta, si sper sa gasesti raspunsurile care le cauti...

M10
13 October 2009, 11:00
Pe de alta parte, iti raspund la un aspect (ar fi fain ca alti forumisti sa raspunda si la altele): concediul de crestere a copilului... AI FOLOSIT UN CUVANT PERICULOS: CIC. Pai sau e concediu de crestere, sau e concediu de ingrijire...
Concediul de ingrijire este un tip de indemnizatie ce se acorda pe baza de certificat medical atunci cand o doamna are un copil bolnav... copil in varsta de sub 2 ani... Acesta se ponteaza cu M si se acorda indemnizatia...
"Concediul" de crestere a copilului sunt cei 2 ani de dupa nastere in care se intrerupe contractul de munca, iar angajatorul nu mai are absolut nici o treaba cu
respectiva mamica... in conditiile de salarizare se bifeaza pe da "concediu crestere copil cu plata", incepand de luna urmatoare celei in care femeia intra in acest postnatal... in luna in care intra, ea se ponteaza cu M pentru perioada de concediu de materinata acordat pe baza de certificat, dupa care, restul zilelor din luna, in care a intrat deja in crestere, se ponteaza cu I. Si declaratiile ies corect, exact cum trebuie...

Acum, in privinta somajului tehnic, nu ma pot exprima, caci sunt prea "mic"... nu stiu eu prea multe, dar, mi se pare curios sa fie angajatii doar o jumatate de luna in somaj tehnic... teoretic ar trebui sa inceapa de la un 1 a lunii somajul tehnic, si sa tina macar o luna, ma gandesc eu... nu am citit legea aceea, sa vad ce si cum... daca stie cineva, IL ROG SI EU FIERBINTE SA POSTEZE, K SA AFLAM SI NOI :)...

Bafta, si sper sa gasesti raspunsurile care le cauti...[/QUOTE]

Doar o precizare , CIC - conform programului de declaratii , ( m-am uitat chiar si in programul SIUI ) reprezinta abrevierea pentru Concediu de ingrijire copil pana la varsta de 2 ani . Deci m-am exprimat corect .

Iar perioada de somaj tehnic despre care discutam poate fi de 1 luna de zile , in intervalul 15 sept -15 oct :)

M10
13 October 2009, 11:05
Dar la dvs , cand aveti salariati in somaj tehnic toata luna - o luna completa, exporta corect winmentorul in declaratia de sanatate , adica cu tipul SS ?

adi_ciobotaru
14 October 2009, 10:47
Buna ziua ,
La mine in mentor , nici macar cei care sunt in concediu de crestere a copilului nu apar . Nu mai zic sa apara cu tipul : CIC .


Doar o reiteratie la precizarea care am facut-o mai sus... cic - concediu de ingrijire copil. Corect. Asa am spus si eu!
Mai mult, am spus si faptul ca tu ai confundat concediul de ingrijire copil cu "concediul" de crestere a copilului (daca as dori, eu l-as putea abrevia ccc, dar nu imi plac abrevierile)... ingrijirea, cic, este o indemnizatie acordata pe baza certificatului de la nenea doctor atunci cand femeia lucreaza dar are copil mai mic de 2 ani si acesta se imbolnaveste... iar cresterea copilului, ccc, este perioada aceea de 2 ani in care femeia alege sa stea acasa, in care practic contracutul de munca se suspenda, iar firma nu are nici un fel de obligatii declarative fata de angajatul respectiv; este ca si cum nu ar exista in firma, la conditiile de salarizare pui "concediu crestere copil cu plata" pe "da"... dupa cum am mai zis...

Cel putin, asta este intelegerea mea asupra "situatiei"... cine are o alta intelegere, este binevenit sa posteze... dar, este o "confuzie" factul ca ccc = cic :), caci, daca ar fi fost acelasi lucru, nu s-ar fi inventat doua expresii pentru a denumi aceste "concedii"...

Deci, dupa parerea mea, nu "te-ai exprimat corect", pentru ca "concediul de crestere a copilului" nu este "cic" ...

adi_ciobotaru
14 October 2009, 11:00
Dar la dvs , cand aveti salariati in somaj tehnic toata luna - o luna completa, exporta corect winmentorul in declaratia de sanatate , adica cu tipul SS ?

Prin "adica cu tipul SS" va referiti la coloana "cat", iar prin declaratia de sanatate, va referiti la declaratia fnuass?
Nu de alta, dar in declaratia fnuass:
1. coloana "cat" are completata valoare S, cu semnificatia "salariat", conform legislatiei in vigoare link aici (http://www.cristib.hih.ro/downloads/Raportare_FNUASS_legislatie/files/structura_2a_2b_2c_20071018.pdf)
2. pentru o luna intreaga petrecuta in somaj tehnic, declaratia fnuass este goala... adica este cu sumele pe zero...

iar in declaratia de concedii nu vad nici o coloana care sa se numeasca "tip"...

adi_ciobotaru
20 October 2009, 16:34
versiunea 32005702 contine modificarea despre care scriati...
Spor la lucru...

M10
21 October 2009, 13:14
Concediul de ingrijire a copilului la care te referi tu ( pana la 2 ani ) , este de fapt concediul pana la varsta de 7 ani sau respectiv pana la 18 ani in cazul unui copil cu handicap sau bolnav grav . cod 09 , pe certificatul medical .

Tinand cont de cele prezentate la casa de sanatate CIC -este definit ca si concediul pt ingrijirea copilului pana la 2 ani

M10
21 October 2009, 13:19
Oricum , poate la sesizarea mea .. sau si a altor persoane ca mine , a parut o noua versiune care introduce SS - ca si categorie pt somaj tehnic la declaratia de sanatate .

Ceea ce nu stiu daca rezolva aceasta versiune 570 este , la declaratia de somaj SB minim conform timpului suspendat , unde exporta 600 lei , indiferent ca timpul suspendat este 15 zile sau 1 luna intreaga . corect ar fi o suma proportionala cu timpul suspendat

NU pot sa inteleg de ce atatea erori cu acest program ... ! sa stau sa modific manual la 170 de angajati !

admin
21 October 2009, 15:02
Este o problema in programul celor de la ANOFM fiindca nu se face validarea nicaieri. Deci orice i-ai da din Mentor, nu va zice ca e gresit, dupa cum, de regula, nici angajatii de la ghiseu ANOFM nu resping astfel de declaratii. Am avut un singur caz si s-a rezolvat de la sine.

anca55
28 October 2009, 12:59
Am pontat si calculat somajul tehnic, dar contributia ITM (de 0.75% in cazul meu) nu o aplica la valoarea indemnizatiei de 75% somaj tehnic; imi ia doar la salariile realizate...cum fac?

caz concret:
1.salarii realizate: 7140lei
2.indemn som teh: 10339lei
3.venit brut total: 17479lei (1+2)
4. contr itm (din contr sinteza): 42 lei (0.75%*1)

Nu trebuia sa fie 131lei (0.75%*17479lei)

anca55
19 November 2009, 17:29
[QUOTE=adi_ciobotaru;658]Modul de configurare al indemnizaţiei acordate pentru ?ntreruperea tehnologică ?l puteţi vede ?n instrucţiunile de pe site-ul producătorului... iată un link:

ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMENTOR%20Documentatie/05_solutii/03_SALARII/Configurare%20intrerupere%20tehnologica.pdf

Am actualizat ultima versiune Mentor si nu mai pot calcula Somajul tehnic!...HELP ME PLEASE!!!!
1.Intreruperea tehnologica este configurata asa cum este prezentat mai sus.
2.Am pontat cu "It" perioada de somaj tehnic (1-15.11.2009) - 10 zile de It;
3.Cu 16.11.2009 nu mai sunt pontati, nu mai lucreaza.
4.La calcul <Indemnizatie asigurari/sanatate> am bifat angajatii pontati cu It, ii vede. Cand intru pe fiecare angajat pontat, imi vede media, introduc 10 zile la plata angajator si cand ii dau calcul Valoare angajator imi da eroare "ZILELE PONTATE DIFERA DE ZILELE LUCRATOARE DIN PERIOADA NOIEMBRIE 2009". Nu ma lasa sa salvez.

Unde gresesc? VA ROG MULT... AJUTATI-MA IN ACEST SENS!!!:confused:

anca55
20 November 2009, 13:26
Pana la urma am rezolvat: in meniu mai exista optiunea Calcul veche indemnizatii.

adi_ciobotaru
21 November 2009, 03:22
Eu cred ca "gresisei" la punctul 3... daca nu mai lucreaza, ai completat data incetarii contractului in conditiile de salarizare ca fiind 12-10-2009?
In fine, daca ai rezolvat prin vechea metoda de calcul... ok?

M10
01 March 2010, 10:07
As vrea sa stiu , daca versiunea 590.3 , se rezolva problema ( din punctul meu de vedere ) de la fisele fiscale referitoare la indemnizatiile de somaj tehnic .
In versiunea 570.2 , mentorul exporta in fisele fiscale salariul brut inclusiv indemnizatia de somaj tehnic , care nu reprezinta venit impozabil .. este oare corect ?

georgiana
02 March 2010, 11:28
Daca la configurarea indeminizatiei ati pus Se impoziteaza? pe Nu, atunci la fisele fiscale se duce venitul brut la persoana respectiva, insa fara impozit. Nu inteleg unde considerati dumneavoastra ca e gresit.